Aktualności

Podziekowanie

27.05

 

Całkiem niedawno zdałem sobie sprawę, iż moja edukacja w naszej szkole niedługo się skończy. Świadomość końca pewnego rozdziału w mojej edukacji i rozpoczęcie nauki w nowej szkole trochę mnie smuci, a trochę ciekawi. Teraz jestem uczniem ósmej klasy, ale pamiętam, jak rodzice przyprowadzili mnie do tej szkoły

Po prostu bądź sobą!

30.03.2023

W dobie Internetu i mediów społecznościowych, hejt stał się niestety codziennością dla wielu ludzi. Hejt to obraźliwe komentarze, ataki personalne i agresywna krytyka, która jest kierowana wobec innych ludzi. Niestety, hejt zdarza się wszędzie - w szkole, w pracy, w mediach społecznościowych, a nawet w rodzinie. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z hejtem i nie dać mu wpływu na swoje życie. Do tego właśnie nawiązała nasza redaktorka. 

Wizyta w Miedarach

05.03.2023

 

Chciałem podzielić się z wami moimi odczuciami i wrażeniami z wizyty w schronisku dla zwierząt w Miedarach. 

MOJE OSTATNIE WYMARZONE WAKACJE

 Podczas ostatnich wakacji poleciałam z rodzicami na grecką wyspę Zakynthos na którą lecieliśmy półtorej godziny. Byłam pierwszy raz w Grecji i podobało mi się bardzo! W Grecji jest bardzo ciepło, 36 stopni Celsjusza, a walutą jest euro.

Zimowe piękno

 

Każda pora roku ma swój urok, każda jest inna, niepowtarzalna i niesamowita. Zimą nie ma kolorowych kwiatów, ale mróz przystraja świat malując piękne bajkowe krajobrazy, a śnieg obsypuje to wszystko białym puchem sprawiając, że świat wygląda pięknie i tajemniczo.

Podróż

04.12.2022

 

Cześć nazywam się Basia Skrętkowska chodzę do klasy V JJ. W tym artykule opowiem nieco o Holandii, w której w czasie wakacji spędziłam ponad miesiąc.

Jesień to pora roku niewątpliwie sprzyjająca twórczości

Jesień to pora roku niewątpliwie sprzyjająca twórczości, w związku z tym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez gazetkę szkolną ,, JESIENNY WIERSZ ’’.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII.

Wiersz powinien być utworem napisanym samodzielnie.

Zadaniem uczestnika jest napisanie wiersza o jesieni  z  użyciem w nim słowa ,,liść”.

Gotowe wiersze prześlijcie do dnia 21 listopada na adres mailowy:

gazetkq@gmail.com

 

 Najładniejsze wiersze zostaną opublikowane w szkolnej gazetce.

Fast Fashion- jeden z większych problemów naszych czasów.

13.11.2022

Drodzy czytelnicy, zapewne każdy z was kupował sobie kiedyś  coś do ubrania. Czy to koszulki, spodnie czy nawet świąteczne skarpety. Zastanawialiście się kiedyś jak kupione przez was ubrania były wyprodukowane? Czy kiedykolwiek myśleliście o tym kto zaprojektował, uszył czy nadał kolor waszemu ubraniu? Pewnie nie, ja też kiedyś przy zakupie tekstyliów nie zagłębiałam się w szczegóły, lecz teraz zrozumiałam jaką dużą role przy zakupie odzieży gra firma, która dane ubranie wyprodukowała. Czy wiedzieliście już wcześniej o istnieniu Fast Fashion? W tym artykule chciałabym pokazać wam jak obecnie dużym problemem jest ten rodzaj produkowania odzieży.

Wywiad Basi z P. Katarzyną Kubicą

Na wywiad z Nauczycielką języka niemieckiego i przyrody zaprasza Basia Skrętkowska.

Warto ufać nauczycielom

14.10.2022

Witamy naszych czytelników ,po wakacyjnej przerwie i zachęcamy do zapoznania się z artykułem naszej nowej redaktorki Justyny.

 

  ~Czy byliście kiedyś obrażani? Czy byliście kiedyś gnębieni? Pewnie wiecie jak wtedy się czujesz, samotny i bezbronny. Zgłosiliście to nauczycielom? W tej opowieści dowiecie się, że warto ufać nauczycielom i nie wolno krzywdzić inne osoby~

 

 

Józef Pankiewicz - malarz impresjonistyczny

09.06.2022

Witajcie drodzy uczniowie! Dziś chciałabym zapoznać Was z wybitnym polskim malarzem i grafikiem Józefem Pankiewiczem. Zapraszam Was do przeczytania oraz życzę przyjemnej lektury!

Wiersz z okazji Dnia Matki

🍩 Tłusty Czwartek 2022 🍩

24.02.2022

W tym roku tłusty czwartek przypada 24 lutego. Tłusty czwartek, jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post,  trwający aż do Świąt Wielkanocnych. W tym dniu, jak pewnie każdy z was wie, tradycyjnie je się pączki i faworki. Staropolskie przysłowie mówi:

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"

Wyniki Konkursu Walentynkowego

11.02.2022

Dzisiaj ogłoszono wyniki wiersza na walentynki. Wszystkie z nich, jak mówią Panie Polonistki, były świetnie dopracowane.

Oto następujące wyniki:

1. miejsce - Ksenia Zubek 🥇

2. miejsce - Piotr Żak🥈

3. miejsce - Emilia Polanecka🥉

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach 😀💝

Jeśli macie ochotę, możecie przeczytać wiersze zwycięzców klikając w wybrany przycisk poniżej😀

Konkurs Walentynkowy

Kochani uczniowie i nauczyciele!

 

Niestety w tym roku walentynki obchodzimy online :(

Co nie oznacza, że o nich zapomnieliśmy!

Do dnia 04.02.2022, na maila: samorzadszkolnyzso12@gmail.com

można przesyłać wierszyki walentynkowe. Najbardziej kreatywne, oryginalne i pomysłowe będą na naszej stronie szkoły. Ogłoszenie wyników konkursu będzie na prywatnym czacie na Teamsach u osób wygranych w dniu 11.02.2022.

 

Zima - coś więcej, niż pora roku

26.01.2022

Witam Was wszystkich!

Dzisiaj opowiem Wam o zimie.

 

Zima - jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

 

 

Adam Mickiewicz - jego dzieła i obrzęd dziadów

29.11.2021

Witajcie drodzy Czytelnicy! Pewnie każdy z Was, chociaż raz zauważył w swoim podręczniku do języka polskiego nazwisko „Mickiewicz”. Prawdopodobnie też wiecie, że osoba nosząca to nazwisko ma na imię Adam i jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, który swoje dzieła pisał w epoce romantyzmu oraz zalicza się do grona tzw. trzech Wieszczy (termin Wieszcz określa poetę natchnionego, poetę proroka).

 

Niezwykła przygoda Harry'ego

28.11.2021

Hej, cześć, witam! Z tej strony Basia Skrętkowska.

W dzisiejszym artykule poznacie mojego psa Harrego.

 

Hej to ja, pies Harry! Chciałbym Wam opowiedzieć o jednym z moich najciekawszych tygodni w życiu, czyli o wyjeździe w góry pod namiot!

Obchody Dnia Świętego Marcina w Polsce

11.11.2021

 

11 listopada przypada wspomnienie jednego z najpopularniejszych średniowiecznych świętych, biskupa Tours, Marcina. W  wielu krajach europejskich (o obchodach w Niemczech powiedziały wam pewnie panie na lekcjach języka niemieckiego), a także w  Polsce, jest  bogata tradycja świętomarcińska.

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2021

 

Z okazji zbliżającego się święta, które przypadło w tym roku w czwartek,  chciałem wam przypomnieć, czym dla Polaków jest Narodowe święto Niepodległości.

Zwierzęta to moje hobby - Basia o czworonogach

25.10.2021

Dzień dobry!

 

Nazywam się Basia Skrętkowska, chodzę do klasy 4JJ. Moje najbliższe artykuły chciałabym poświęcać tematyce zwierząt.

Ankieta nt. próbnych egzaminów ósmoklasisty

12.04.2020

Dzień dobry, z tej strony Jagoda Jankowska. Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie naszych egzaminów próbnych. Jeżeli pragniesz się dowiedzieć, czym twoi koledzy i koleżanki z klasy stresowali się najbardziej, jakie wyniki chcą osiągnąć na ostatecznym egzaminie bądź jaką formę wypowiedzi wybrali w egzaminie z języka polskiego, ten artykuł jest dla Ciebie! Życzymy miłej lektury!
W ankiecie wzięło udział 47 naszych ósmoklasistów.

 

Krótki wywiad z zajączkiem wielkanocnym

01.04.2021

Przedstawiamy Państwu przyjazny dzieciom wywiad z Zajączkiem Wielkanocnym, świeckim symbolem Wielkanocy. Nasz reporter, Cyryl Lukoszek, okazał się wielkim sprytem i znalazł tę świecką ikonę najważniejszego dla chrześcijan święta. Pisze on o tym tak: Jednym z symboli towarzyszącym Wielkanocy jest zając wielkanocny. Postanowiłem z nim porozmawiać i dowiedzieć się, co i jak. Nie był ławo go znaleźć, ale popytałem tu i tam, aż wreszcie udało mi się z nim porozmawiać. Dzień w którym przeprowadziłem wywiad był słoneczny i ciepły, więc zajączek był wesoły i rozmowny.

Piotrka przygoda z językiem japońskim

23.03.2021

Trenuję judo już 5 lat. Jest to sport pochodzący z Japonii. Z tego właśnie powodu, pewnego razu na obozie mój trener rozdał nam karty z alfabetem japońskim. Były tam jakieś dziwne znaczki które, jak się później okazało, są częścią alfabetu japońskiego. Zamiast liter Japończycy zapisują krzaki! Bardzo mnie to zainteresowało, tym bardziej, że ich sposób pisania jest wg mnie o wiele ciekawszy niż ten stosowany przez nas. Jednak później okazało się, że język japoński ma aż 3 alfabety – hiraganę, katakanę i kanji. Wszystkie są używane na co dzień, więc jeśli chce się wybrać do Japonii (co planuję samemu po ukończeniu 8 klasy) to trzeba spędzić trochę czasu nad ich nauką.

Walentynki – po co się to je?

08.02.2021

Witam ponownie, z tej strony Jagoda Jankowska. Dziękuję za to, że ostatnio tak miło przyjęliście mój pierwszy artykuł o ósmoklasistach. Dzisiaj przychodzę do was z artykułem o dniu zakochanych, czyli Walentynkach. Jak daleko sięga ich historia? Skąd pochodzi ich nazwa? Jak obchodzi się Walentynki w innych krajach i czy w tym roku też będzie szkolna poczta Walentynkowa? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania i poszerzyć Waszą wiedzę na temat Święta Zakochanych. Zapraszamy do czytania!

Pielgrzymka do Santiago de Compostela

21.01.2020

Zazwyczaj każdy z nas już z początkiem roku zaczyna myśleć o wakacjach. Snujemy plany, marzymy o miejscach, w których będziemy mogli odpocząć, może poopalać się, popływać w basenie i trochę się zabawić. Nie inaczej jest ze mną. Od dziecka wyczekuję wakacji z utęsknieniem i rozmyślam gdzie chciałabym spędzić czas beztroskiego „nicnierobienia”.

 

Recenzja Forzy Horizon

21.12.2020

Cześć wszystkim, z tej strony Radek Janicki. Dziś opowiem wam o mojej ulubionej grze wyścigowej. Forza Horizon 4 to druga gra którą pobrałem na moją konsolę. Pierwszą był Minecraft, ale o nim jest już artykuł.

 

W grze możemy przemierzać wzdłuż i wszerz bardzo realistycznie odwzorowaną, rozległą mapę nawiązującą swoją tematyką do Szkocji. W grze znajdziemy bardzo dobrze odwzorowaną starówkę Edynburgu czy też zamek Bamburgh.

 

Wyniki konkursu poezji

17.12.2020

Ogłaszamy wyniki Ogólnoszkolnego Konkursu Szkolnego o Wierszu Szkolnym! Jury składające się z najstarszych członków redakcji, czyli Adama Cieśli, Marzeny Baran i Dominiki Prus oceniło wszystkie wiersze i przyznało im odpowiednie miejsca w rankingu (wraz z jednym wierszem z nagrodą pocieszenia). Przy każdym wierszu zamieszczamy naszą skromną opinię i wyjaśnienie, dlaczego takie, a nie inne miejsce przyznaliśmy (+ interpretacja, jeśli czuliśmy, że to potrzebne). Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy do czytania.

Czym jest egzamin DSD?

10.12.2020

Temat poniższego tekstu to temat bardzo praktyczny dla klas siódmych i ósmych, które według woli nauczycieli, naturalnie, uczą się hardo do egzaminu DSD. "Czym jest egzamin DSD?" –  to pytanie retoryczne; prosimy nie udzielać na nie odpowiedzi. W tym tekście zamierzamy przedstawić wszystko, co wiąże się z egzaminem i przedstawić porady pani Beaty Kałusek, nauczycielki niemieckiego z naszej szkoły. Życzymy mlaskmniam smacznej lektury.

 

Wywiad z panią Justyną Juranko

30.11.2020

Zapraszamy na wywiad z panią Justyną Juranko autorstwa Piotra Żaka i Julii Mikulskiej. W wywiadzie historia klasy 6 JJ, pytania nt. ulubionych przedmiotów i wspomnień z czasów szkolnych Pani Juranko. Miłego czytania!

Część druga Hundroman

26.11.2020

Cześć! To znowu ja – Wasza psia koleżanka Maffi!


Powiem Wam, że od jakiegoś czasu moja Pani nie wstaje tak wcześnie rano jak kiedyś. Wtedy szybko się ubierała, pakowała do plecaka ładnie pachnące śniadanie, które szykowała jej Pani Mama i w biegu wskakiwała w buty krzycząc, że już jest spóźniona – oczywiście zawsze pomagałam jej wiązać sznurówki, ale ona chyba wolała sama, bo tylko wołała: „uciekaj Maffi, bo ja się spóźnię!”. Nie doceniała mojej pomocy?

Ogłoszenie konkursu wiersza szkolnego

26.11.2020

Przedstawiamy Ogólnoszkolny Konkurs Szkolny o Wierszu Szkolnym. Każdy uczestnik może przesłać poezję o objętości co najmniej 150 znaków. Termin nadsyłania prac upływa 14 grudnia 2020. Wiersz wysłać należy na gazetaszkolnazso12@gmail.com. Jury składa się z Adama Cieśli, Dominiki Prus i Marzeny Baran.

Jak opanować sztukę płatania figli?

13.11.2020

Na pewno wielu z was zastanawiało się kiedyś, jak zabawiać; zabawnym człowiekiem być. Ostatnio sam się nad tym zastanawiałem i chciałem podzielić się z wami moimi przemyśleniami i radami. Bycie zabawnym człowiekiem dla niektórych jest rzeczą naturalną, a dla innych czymś strasznie trudnym. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, nie wszystko stracone! niektórych zachowań możecie się nauczyć. Śmiech jest najlepszym lekarstwem na wszystko i potrafi przełamać nawet najgrubsze lody! Pamiętajcie jednak, że chodzi tu o śmiech, a nie o wyśmiewanie innych.

Wywiad z Adamem Cieślą

09.11.2020

Witamy ponownie wszystkich, którzy z utęsknieniem czekali na artykuł. Powracamy z wywiadem z Adamem Cieślą – naszym redakcyjnym postrachem i zaganiaczem robotników do pracy, ale przede wszystkim wspaniałym szkolnym kolegą. W artykule pytania o zainteresowania, relacje z Janem Płocicą i przyszłość filozofii molletańskiej.

Życie Maffi, brązowego psa z różową zabawką

28.10.2020

Nazywam się Maffi i jestem psem rasy labrador. Urodziłam się drugiego marca tego roku i szczęśliwym trafem znalazłam się w domu mojej Pani, która jest najlepszą Panią na świecie. Mieszkamy niedaleko lasu i codziennie chodzimy tam na spacery. Uwielbiam gonić szyszki, które rzuca mi moja Pani, wskakiwać do rowów i kąpać się w kałużach. Potem zawsze czeka mnie kąpiel w domu – nie wiem, po co tak często się kąpać...

Wywiad z panią Grażyną Przystasz

22.10.2020
Witajcie Drodzy Czytelnicy! Oto kolejna część wywiadów z nauczycielami. Tym razem rozmawialiśmy z panią Grażyną Przystasz - nauczycielką języka polskiego w naszej szkole. Jest również opiekunką naszej gazetki. W artykule między innymi:
- Jakich przedmiotów nie lubiła Pani w szkole?
- Jakie są najgorsze i najlepsze strony bycia nauczycielem?
- Co zmieniłaby Pani w edukacji w Polsce?

Zapraszamy do czytania!

Historia Brzezinki XX w. - część druga

20.10.2020

Pisząc poprzednią część tego artykułu (którą zdecydowanie polecam przeczytać przed tą częścią) nie miałem pojęcia, że w chwili obecnej będę mógł analizować wcześniej nieznaną mi książkę. Bardzo cieszę się, że tak to się potoczyło i już na wstępie chciałbym bardzo podziękować pani Danucie Vermeule, która użyczyła mi niezbędne dla tego artykułu materiały. Posługiwać się tutaj będę książką Alojzego Żymełki „Sto lat parafii św. Jadwigi w Gliwicach-Brzezince 1911-2011”. Postaram się wybrać z niej najbardziej interesujące treści i opowiedzieć o losach Brzezinki w latach 20. - 60. XX wieku.

Jak to jest w czwartej klasie?

 14.10.2020

Hej, cześć, witajcie! Mam na imię Radek i od niedawna jestem uczniem czwartej klasy, pod wychowawstwem pani Basi Kłos-Dobosz. Uznałem że jest to dobry moment, aby spróbować swoich sił w gazecie szkolnej.

 

Nauczycielkom i Nauczycielom z okazji Święta Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia – oby wykonywana praca była źródłem radości i zawodowej satysfakcji. Wszystkiego dobrego!


Przejdź na następną stronę: