11 listopada to data, którą wszyscy znamy.

11.11.2019

W tym artykule chciałabym jednak przybliżyć ją tak, by heroizm Polaków walczących za odzyskanie naszego pięknego kraju nie poszedł w niepamięć.

 

Zacznę od samego początku. W tym celu musimy cofnąć się do roku 1795. 28 marca to dzień, w którym Polska finalnie straciła niepodległość po trzecim rozbiorze. Po tym druzgocącym wydarzeniu Polacy jednak się nie poddali, mimo tego że zaborcy zakazywali im wszelkiego kontaktu z ich ojczystym językiem. Nie zapomnieli o swojej kulturze. Podczas trwania zaborów powstawały różne ruchy oporu - nie tylko militarne o których się mówi, a także ciche spotkania polegające na czytaniu polskiej literatury. Dzięki temu nowe pokolenia, które urodziły się podczas trwania zaborów nie zapomniały o swoim pochodzeniu.

Polacy protestowali wiele razy. Podczas okupacji ziem polskich wybuchły cztery powstania, niestety żadne z nich nie pomogło Polsce w odzyskaniu niepodległości, jedynymi skutkami było zaostrzenie reguł.

 

Mimo wszystkich tych rzeczy, nie zapomniano o nas i Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada 1918 roku to data którą powinien znać każdy Polak. To w tym dniu po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość.

(obrazek dla uwagi i wypełnienia strony)


Artykuł napisała Amelia Caputa z klasy 8 KD.