Kim są i dokąd zmierzają ósmoklasiści naszej szkoły?

04.10.2020

Nazywam się Jagoda Jankowska, a to mój pierwszy artykuł w naszej wspaniałej gazetce szkolnej. Chodzę do ósmej klasy, dlatego też wpadłam na pomysł by tematem mojego pierwszego artykułu była właśnie ona i moi koledzy i koleżanki, którzy do niej chodzą.
Ósmoklasiści - temat rzeka. Postanowiłam jednak ograniczyć ich wyobraźnię do kilku pytań w przygotowanej przez mnie ankiecie. Pomyślałam sobie, że fajnie będzie abyśmy poznali nas lepiej, czyli taki krótki rekonesans na to co lubimy a czego nie, jakie są nasze pasje; plany na przyszłość, ulubione przedmioty, nauczyciele i nasze rady dla młodszych kolegów i koleżanek. Ankiety były anonimowe, także analiza pytań będzie bardziej skupiona na preferencjach chłopców i dziewcząt i ogólnych różnicach pomiędzy tymi grupami. A zatem, do dzieła!

 

 

W ankiecie wzięło udział 48 respondentów.

 

 

"Czy obawiasz się egzaminu ośmioklasisty?" - stereotyp, jakoby to dziewczyny miały większą skłonność do stresowania się niż chłopcy został tutaj potwierdzony. Chłopcy mają raczej luźniejsze podejście do życia (czego dziewczyny finalnie im zazdroszczą).

 

 

Następne pytanie brzmiało ,,Jaki język obcy nowożytny zamierzasz zdawać na egzaminie ósmoklasisty?”.
Dziewczyny językami podzieliły się po równo, natomiast u chłopaków przeważał wybór języka angielskiego.

 

 

Kolejnym pytaniem było "Do jakiego rodzaju szkoły średniej chciałbyś aplikować?”. W tym pytaniu role się odwróciły i to chłopcy stali się tą bardziej zróżnicowaną grupą. 10 chłopców i tylko 3 dziewczyny nie decydują się na liceum ogólnokształcące, które, co mało zaskakujące, było najczęstszym wyborem.

 

 

W odpowiedzi na pytanie o ulubiony przedmiot w szkole podstawowej najczęściej pojawiał się język angielski. Tuż za nim uplasowała się biologia, niemiecki i język polski. Z tego wynika, że moi rówieśnicy to bardziej humaniści niż ścisłowcy – choć wydawało mi się zawsze, że jest odwrotnie.

 

 

Kolejne pytanie pod tytułem "Mój ulubiony nauczyciel w Szkole Podstawowej".
Tutaj zwyciężczynią okazała się nasza miła i pomocna, a jednocześnie wymagająca nauczycielka matematyki i fizyki, pani Edyta Ciechanowska. Zaraz za panią Edytą jest pan Maciej Wójtowicz. Na podium znalazła się również pani Beata Kałusek. Jednakże moje koleżanki i koledzy lubią także wielu innych nauczycieli, co oznacza, że Grono Pedagogiczne naszej szkoły raczej nam sprzyja.

 

Jeżeli chodzi o zainteresowania ósmoklasistów są one tak różnorodne i jest ich tak wiele, że wymienienie ich wszystkich mogłoby zostać jedną z dwunastu prac Herkulesa. Jednak żeby wam trochę to przybliżyć, wymienię te najczęściej wymieniane, takie jak: muzyka i granie na różnych instrumentach, poezja, różnego rodzaju sporty oraz granie w gry (domyślnie: wideo) i rysowanie. Wśród innych, ciekawych i wyjątkowych zainteresowań znalazły się również: MDP, harcerstwo i scauting, cosplayowanie, lotnictwo, rekiny oraz "WSZECHŚWIAT". Tak! Zdecydowanie wszechświat, bo patrząc na te wszystkie zainteresowania i pasje chciałoby się powiedzieć „Sky is the Limit”!

 

Jeśli zastanawiacie się, jak tegoroczni ósmoklasiści będą wspominać szkołę to odpowiedź znajdziecie w kolejnym pytaniu. Myślę, że świetną informacją dla Dyrekcji i wszystkich nauczycieli będzie wiadomość, że większość z ósmoklasistów będzie dobrze wspominać lata spędzone w tej szkole.

 


Na pewno wszystkich zainteresuje różnorodność zawodów w jakich widzą się ich starsi koledzy bądź rówieśnicy w przyszłości. Głównie w naszych ósmych klasach kształcą się przyszli: lekarze, prawnicy, policjanci, programiści czy sportowcy, ale wielu z nas jeszcze nie wie, w jakim kierunku poprowadzi ich życie.

 


Ostatnie pytanie w mojej ankiecie brzmiało ,,Jako uczeń najstarszej klasy tej szkoły, jakiej rady udzieliłbyś swoim młodszym kolegom i koleżankom?’’ Tutaj zdecydowałam się podzielić rady na te które udzieliły dziewczyny, a które udzielili chłopcy, ponieważ rady w zauważalny sposób różnią się.

 

Jakiej rady udzieliłbyś uczniom z młodszych klas?

Rady dziewcząt:
- Uczcie się i nie obracajcie się za siebie.
- Porządnie się ucz, żeby dostać dobre oceny.
- Przykładaj się od samego początki do nauki.
- Uczcie się i słuchajcie nauczycieli.
- Uważajcie na lekcjach.
- Uczcie się Drodzy i Kochani.
- Skorzystaj z tego, że mamy rozszerzony niemiecki!
- Uciekajcie.
- Nie olewajcie nauki.
- Nie chodźcie do męskiej szatni po chłopakach.
- Uczcie się.
- Nie przejmujcie się totalnie opinia innych, uczcie się na bieżąco.
- Staraj się podążać własną drogą z szacunkiem i lojalnością wobec innych. Nie poddawaj się.
- Zdawaj DSD!
- Nie daj się zabić na korytarzu i bądź odważny.
- Słuchajcie nauczycieli, bo mądrzy to bardzo ludzie.
- Uważaj na niemieckim - serio.
- Nie podskakuj do starszych, nie przepychaj się, nie krzycz.
- Żyje się raz.
- Dzieci, uczcie się, uczcie!

Rady chłopców:
- Zakuwaj w pierwszej klasie materiał z ósmej.
- Bądźcie po prostu sobą.
- Ucz się i przyzwyczajaj do lekcji do siedemnastej!
- Przyzwyczajaj się do lekcji do siedemnastej.
- Uczyć się.
- Wypisz się z DSD.
- Uczcie się!
- Ucz się.
- Nie rzucajcie papierem toaletowym w toalecie i nie grajcie w Fortnite.
- Nie stresujcie się szkołą za bardzo.
- Uczcie się lepiej, żeby dostać się do dobrej szkoły.
- Słuchajcie nauczycieli; słuchajcie na lekcji; bądźcie grzeczni.
- Czasem musisz przygryźć wargę i dostosować się do systemu.
- Dużo i pilnie się uczcie (nic trudnego dla chcącego).
- Ucz się, aby potem nie musieć się uczyć - serio, sporą część pytań da się "wyczuć".
- Nie przeklinaj, ucz się na lekcji, a nie w domu.



UWAGA!

Nie odpowiadamy za skutki zastosowania się do niektórych z wymienionych porad. Będąc szczerym, nie musicie się do żadnej stosować! W razie wątpliwości rekomendujemy skierowanie zapytania w stronę wychowawcy lub innego pedagoga w naszej szkole.


Podsumowując: ósmoklasiści z naszej szkoły są niezwykle ciekawymi osobami z różnorodnymi pasjami i zainteresowaniami (i poradami!), którym zakręci się łezka w oku wspominając naszą szkołę.

Niniejszym dziękuję wszystkim ankietowanym. Szczególnie pozdrawiam tych respondentów, których poniosła wyobraźnia przy wypełnianiu ankiety, a ich odpowiedzi nie nadawały się niestety do uwzględnienia w tym zestawieniu. Przysporzyły mi wiele radości. Mam nadzieję, że poprzez ten artykuł poznaliście lepiej ,,szkolnych starszaków’’ i uzyskaliście odpowiedzi na te jakże kluczowe pytanie:
„Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?”.
Pozdrawiam wszystkich, życzę moim rówieśnikom powodzenia na egzaminie i spełnienia swoich marzeń.


Jagoda Jankowska